PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS KULTŪROS CENTRAS

Igno Inciaus fotografijų paroda „Susitikimai“

Kultūros centro parodų erdvę užpildė pagėgiškio, fotomenininko Igno Inciaus paroda „Susitikimai“. Šiame pavadinime tilpo viskas; seniai matytų bičiulių, skirtingų laikmečių, futbolo aistruolių susitikimai. Renginiai, kuriuose atkeliami prisiminimai, visuomet vyrauja emocijos ir jausmai.

                      Suėjimo dalyvius sveikino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Pasaulio lietuvių bendruomenės tarybos narė, Šveicarijos lietuvių bendruomenės tarybos narė, „Už nuopelnus Pagėgių kraštui“ nominuotoji Jūratė Caspersen. Parodos autoriui Ignui Inciui atiteko ne tik viešnios iš Šveicarijos dovanotos gėlės, bet šiais metais jis pelnė ir Jūratės Caspersen įsteigtą piniginę premiją už Pagėgių krašto garsinimą.

Fotografijose užfiksuota spalio mėnesį vykusio Pagėgių futbolo veteranų sueiga bei varžybos, skirtos Lietuvos šimtmečiui ir Pagėgių futbolo 95 – mečiui. Ano meto futbolininkų plaukus padabinusi šarma, atletiškas sportininkų figūras šiek tiek pakoregavęs bėgantis laikas, bet mintys ir norai tie patys -kovoti, garsinti Pagėgius.

Stebint fotografijas viena po kitos sekė istorijos, prisiminimai. Neatsitiktinai Ignas daug pastangų ir meilės įdėjo rengdamas parodą, nes pats buvo aktyvus futbolininkas, žaidęs komandoje, o parodos pristatymą užbaigė staigmena; po megztiniu vilkėjo futbolininko marškinėlius, kurie skaičiuoja 5- ąją dešimtį. „Turiu išsaugojęs visą uniformą“, gyrėsi Ignas.

„Pagėgiuose buvo daugybė futbolo komandų; „Pušynas“, „Pagėgiai“, „Rembuta“, „Po klevu“, atmena futbolo veteranai. „Sekė vienos po kitų varžybos, o į Pagėgius plaukdavo taurės, laimėjimai.“ „ Tais laikais nupirkti uniformas visai komandai būdavo tikras iššūkis, viename mieste randi dvejus marškinėlius, kitame – dvejus, o kaip surinkti 11 vienetų, juk negyvenome taip, kad kur nori ten perki, ką nori tą perki .... “, prisiminimais dalinosi Edmundas Incius, ir dabar padedantis aprengti bendruomenės futbolo komandą. Zina Budginienė, futbolininko Prano Budgino žmona pasakojo istoriją, kaip dažnai mylimasis iškeisdavo pasimatymus į futbolo rungtynes, bet ir merginos aistrą futbolui supratusios ir jokių priekaištų neturėjusios. Net penkiasdešimt metų praėjus išsaugojo futbolininkų maršą ir renginio metu, padalinusi tekstą renginio dalyviams, ekspromtu subūrė chorelį. O futbolo veteranams net popierėlio su tekstais nereikėjo, tekstas išlikęs atmintyje, tarsi tai būtų buvę vakar.

Negalime nepaminėti futbolo klubų Pagėgiuose steigėjų, Leono Jakučio, Sauliaus Šveisčio. S. Šveistys organizavo komandas pačiam pirmajam turnyrui „ Pagėgių bendruomenės taurei“ laimėti. Arūno Gečo, kuris ir dabar yra pagrindinis asociacijos „Pagėgių bendruomenė“ futbolo turnyrų organizatorius. Arūno Gečo dėka interneto platybėse, Vikipedijoje užfiksuota Pagėgių futbolo istorija, raida, žaidėjai ir kt. informacija, ir Arūno Totilo. A. Totilas žmogus visą save paaukojęs futbolui, miesto stadionui; jis - treneris, ilgus metus visuomeninis stadiono prižiūrėtojas ir puoselėtojas, žaidėjas, futbolą žaidęs net Lietuvos jaunimo rinktinėje. Pagėgiuose būta šių futbolo klubų : „Sportvein“ ( 1926 m.), „ Melioratorius“ ( 1990 m.), „ Rembuta“ ( 1996 m.),“ Ąžuolas“ (2001m.), „Pagėgiai“ ( 2003 m.), „ Pagėgiai – Tauras -2“( 2006 m.), „ FK Pagėgiai“ ( 2009 m.).

Futbolo žaidėjų, prijaučiančiųjų sąrašas tęstųs ne per vieną puslapį, todėl organizatoriai dėkoja visiems atvykusiems, skambinantiems ir besidalinantiems prisiminimais, fotografijomis. Jūsų istorinė medžiaga visuomet laukiama kultūros centre. Ji papildys Kultūros centro vykdomą ekspediciją „Ką mena Pagėgiai“, arba fotografijas, prisiminimus galite patikėti asociacijos               „Pagėgių bendruomenė“ pirmininkui Edmundui Inciui, kuris skrupulingai viską kaupia, datos neįvardindamas sako, kad visa tai turės atgulti knygoje.

Knyga turėtų gautis solidi, nes į susitikimą atnešta daug senų fotografijų, Rolandas - Idzelis atnešė 1962 metais gautą Tauragės vaikų sporto mokyklos, Pagėgių filialo, futbolo skyriaus  futbolininko pažymėjimą. Edmundas Incius Lietuvos archyvuose aptiko unikalios medžiagos; „...kovo 17 d. įvyko Pagėgių apskrities 45 –tas seimelio posėdis <...>Devintu punktu priimtas sumanymas įrengti tinkamą sporto aikštę Pagėgiuose. Tam tikslui numatoma paimti apskrities žemės sklypą apie 2,4 ha. Aikštės įrengimas kainuos virš 14 000litų“/ Lietuvos vakarai, 1938 m. kovo 19 d. / .

 Ne vienas pagėgiškis žino, kad rudenėjant asociacija „Pagėgių bendruomenė“ sukviečia į futbolo turnyrą „Pagėgių bendruomenės tarei“ laimėti. Turnyras pasibaigia cepelinų baliumi. Visa tai ne šiaip sau, tai organizuojama todėl, kad nenutrūktų gija jungianti futbolininkus ir galimai prikelsianti naujam gyvenimui Pagėgių miesto stadioną, kuris anot citatos iš 1938 m. „ Lietuvos vakarai“ laikraščio straipsnio, įpareigoja minėti ir Pagėgių miesto stadiono 80 – metį.

Foto paroda „ Susitikimai“ kultūros centre veiks iki lapkričio 27 dienos. 

FOTO ČIA >>

Foto akimirka

Kalendorius

November 2019
MTWTFSS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

DAINŲ ŠVENTĖ 2018

vardan